nestor swarzędzkiego rzemiosła

Odszedł nestor swarzędzkiego rzemiosła

,, Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci "

( W. Szymborska )

W dniu 08-03-2025 r. z grona braci stolarskich odszedł na wieczną wartę, namaszczony sakramentami świętymi, po długiej i bardzo heroicznej walce z ciężką chorobą, której bardzo się nie chciał poddać – dziś już świętej pamięci Bogdan Nowacki.

Urodził się 04-02-1944 r. w rodzinie stolarskiej w Swarzędzu i miastu temu poświęcił całe swoje życie. Gdy dorósł, wybrał zawód stolarza rzemieślnika, który od 26-06-1973 r. uprawiał w swoim warsztacie przy ulicy Poznańskiej 16. Działalność gospodarczą prowadził przez 51 lat – do 2013 roku, kiedy to dalszą kontynuacją zawodu zajął się syn Bogdana Nowackiego – Wiktor Nowacki. Do ostatnich chwil życia bardzo troszczył się o sprawy związane z rzemiosłem. Martwił się obecnymi losami wielu rzemieślników, sytuacją naszego kraju oraz świata. Śledził wydarzenia na arenie światowej, ale najwięcej troszczył się o losy organizacji, której poświęcił prawie całe życie.

Od początku cechowało go ogromne zaangażowanie do działania dla dobra społeczności. W roku 1973, wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej, przystąpił do Cechu Stolarzy Swarzędzkich, gdzie od pierwszych lat wyróżniały go zaangażowanie, inspiracja, wysoka kultura osobista i profesjonalizm. Wychowany w stolarskiej rodzinie z tradycjami, co sprawiło, że jego postawa i wkład w życie organizacji szybko zostały docenione, bo już w roku 1975 otrzymał z rąk ówczesnego prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej pierwsze w jego życiu odznaczenie – Srebrną odznakę za zasługi w rozwój rzemiosła, a po kolejnych 4 latach, w roku 1979, Złotą odznakę.

Pan Bogdan Nowacki w swoim warsztacie stolarskim tworzył nowoczesne wzornictwo meblowe, inspirowane wyjazdami do Kolonii, spotkaniami z wieloma artystami i ludźmi z branży meblowej. Sam ukończył Liceum nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Praca od najmłodszych lat w warsztacie Ojca Wiktora, który rozpoczął swoje istnienie w roku 1928, oraz doświadczenie, jakie tam zdobył, pozwoliły mu uzyskać tytuł mistrza stolarskiego. Bogdan Nowacki przez 40 lat wykształcił w swoim warsztacie stolarskim wielu młodych ludzi, w których zaszczepił miłość do zawodu stolarza. Za swoją działalność edukacyjno-oświatową, za współpracę ze szkołami zawodowymi, za poświęcony czas młodocianym uczniom, otrzymał 15-03-2001 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Jako członek Cechu Stolarzy motywował braci stolarskich i stawiał ambitne cele. Jego postawa szybko została doceniona, bo w roku 1975 został przyjęty w poczet Zarządu Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Współpraca z członkami Zarządu oraz rzemieślnikami zaowocowała i w roku 1993, podczas Walnego Zgromadzenia Członków Cechu, Bogdan Nowacki został powołany na Cechmistrza Cechu Stolarzy Swarzędzkich, którą honorowo pełnił przez kolejne 4 kadencje – do roku 2011. Jego postawa i zasługi dla rozwoju rzemiosła zostały docenione przez organizację nadrzędną – Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu, gdzie w roku 1994 Bogdan Nowacki został członkiem Rady Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Funkcję tę pełnił przez kolejne kadencje – do roku 2002.

Spośród wielu, wielu osiągnięć Pana Bogdana Nowackiego najważniejszym i najbardziej niezapomnianym dla zrzeszenia Cech Stolarzy był dzień 13-10-1997, kiedy to miało miejsce uroczyste podpisanie aktu notarialnego, w którym to Wielkopolska Izba Rzemieślnicza przekazała w darowiźnie należący wówczas do tej instytucji – Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej – teren przy ulicy Cieszkowskiego wraz z budynkami, czyli obecną siedzibę Cechu. Budynki, które powstały w roku 1936, budowane i rozbudowywane rękami wielu stolarzy ze Swarzędza, były w tamtych latach własnością Izby w Poznaniu.

Postać Bogdana Nowackiego zapisała się na zawsze na kartach Kronik Cechu. Zawsze podkreślał, że trzeba iść do przodu, bardzo kultywował historię i tradycję lokalnej społeczności. Jego praca i starania wpłynęły na rozwój swarzędzkiego meblarstwa. Pozostawił po sobie dla następnych pokoleń Cech, figurę św. Józefa, drewniane wielkie krzesło, liczne remonty, których był inicjatorem. To właśnie Bogdan Nowacki, wraz z innymi członkami organizacji, był głównym motorem rozwoju stolarstwa na swarzędzkiej ziemi.

Za swój trud otrzymał wiele odznaczeń, które dziś są nieocenioną pamiątką i śladem jego pracy. W zbiorach pozostała Honorowa Odznaka, Srebrny i Złoty Medal im. Jana Kilińskiego nadawany przez Związek Rzemiosła Polskiego. Bogdan Nowacki otrzymał również odznaczenia państwowe, do których należy Srebrny Medal 40-lecia Polski Ludowej oraz Srebrny Krzyż Zasługi, który w roku 1999 otrzymał od Prezydenta RP. Natomiast w roku 2004 Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego uhonorowało Bogdana Nowackiego Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego. Ostatnim odznaczeniem Bogdana Nowackiego, nadawanym wybitnym przedstawicielom życia społeczno-politycznego i gospodarczego za szczególne dokonania na rzecz rozwoju rzemiosła, był nadany 04-04-2017 r. Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

Dziś, 13-03-2025 r., naszego mentora, mistrza stolarskiego, Cechmistrza, członka Towarzystwa Ziemi Swarzędzkiej, pożegnają tłumy swarzędzan, członków organizacji, stolarzy, znajomych.
Niech pozostanie w naszej pamięci i modlitwach na zawsze.

bogdan nowacki
Bogdan Nowacki - Cech Swarzedz

About the author: CECH